Umowa kredytu hipotecznego zawiera znacznie szerszym spektrum obostrzeń, których przestrzeganie leży najczęściej po stronie Klienta banku. W przypadku hipotecznej umowy kredytowej problem nie dotyczy jednak samych formalności, ale też wypłaty środków.
Umowa kredytu hipotecznego – a przelew środków
Zacznijmy od tego, że wypłata środków w ramach kredytu hipotecznego może mieć dwie formy. Pierwszą z nich jest wypłata całościowa. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy kredyt jest zaciągany na zakup domu lub mieszkania. Drugim i znacznie bardziej złożonym rozwiązaniem, jest wypłata środków w transzach. Oznacza to, że kolejna transza wypłacana jest dopiero w momencie uzyskania konkretnego etapu inwestycji (budowa domu) i wydania przypisanych dla niej środków.
Sprawdź, jak przygotować się do negocjacji z bankiem, przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego.
Formalności potrzebne do umowy kredytowej
Na tym jednak się nie kończy. Wypłata środków w ramach kredytu hipotecznego wiąże się też z koniecznością przygotowania odpowiednich dokumentów, to jest pozwolenia na budowę, dyspozycji wypłaty, kopii stosownego aktu notarialnego i sądownego potwierdzenia praw w ramach księgi wieczystej nieruchomości. Większość banków wymaga również dostarczenia kopii dokumentów potwierdzających ubezpieczenie budynku (np. w ramach proponowanego przez bank Towarzystwa Ubezpieczeniowego).
Zobacz, jakie dokumenty potrzebujesz składając wniosek kredytowy do banku.
Następny dzień roboczy
Co ciekawe – większość banków nie przelewa pieniędzy od razu. Umowa kredytowa może określać sposób i termin ich przelania i to nawet wtedy, gdy wszystkie powyższe dokumenty zostaną kredytodawcy przedstawione. By uniknąć nieporozumień, warto przed ostatecznym podpisaniem takiej umowy dokładnie zapoznać się z kwestiami dotyczącymi przelewania środków na konto beneficjenta.
Zobacz, jak załatwić szybkie kredyty.
Reasumując, hipoteczna umowa kredytowa jest dość “plastycznym” narzędziem prawnym. Dlatego należy tak wielką uwagę zwracać na każdy jej aspekt.