Jeśli chcemy by bank udzielił nam kredytu hipotecznego, musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Wbrew pozorom analiza zdolności kredytowej nie jest łatwa i zależy od różnych czynników. Dlatego by bank mógł ją sprawdzić musi posiadać wiele danych dotyczących naszej sytuacji finansowej i rodzinnej. Często brak zdolności kredytowej jest przyczyną odrzucenia naszego wniosku kredytowego. Dlatego tez warto dokładnie sprawdzić swoje możliwości finansowe. W tym celu wykorzystaj kalkulator zdolności kredytowej.
Gdzie znajdziemy kalkulator zdolności kredytowej
Kalkulatory zdolności kredytowej są dostępne na finansowych i bankowych stronach internetowych. Większość z nich jest podobna do siebie. Jednak kiedy przejrzymy kilka stron, na których będzie dostępne taki kalkulator, zauważymy, że na jednych stronach jest więcej parametrów, jakie trzeba ująć w wyliczeniach, w na innych mniej. Zawsze lepiej wybierać te bardziej szczegółowe, gdyż wówczas otrzymujemy bardziej precyzyjne wyniki.
Sprawdź również w artykule Zdolność kredytowa – czy stać Cię na kredyt.
Kalkulator zdolności kredytowej – jak wyliczyć zdolność kredytową?
Wyliczenie zdolności kredytowej jest bardzo proste, gdy ma nam pomóc kalkulator zdolności kredytowej. Uzupełniamy tylko odpowiednie pola, wybierając odpowiednią wartość z możliwych do wyboru opcji. Do uzupełnienia są takie pola, jak:
- okres spłaty kredytu,
- wysokość kwoty, jaką chcemy pożyczyć,
- uzyskiwane miesięczne dochody,
- liczba osób w gospodarstwie,
- opłaty (w tym także to, czy spłacamy już jakieś raty),
- preferowane oprocentowanie kredytu,
- rodzaj rat kredytowych, w jakich będziemy chcieli spłacać zaciągnięty kredyt.
Po uzupełnieniu wszystkich pól wybieramy przycisk typu „Oblicz zdolność kredytową” i po chwili otrzymujemy odpowiedź.
Od czego zależy nasza zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa jest zależna od różnych czynników, które trzeba podać przy jej obliczaniu. Poza danymi podawanymi w kalkulatorze musimy pamiętać, o takich danych jak np: całkowity koszt kredytu, który mamy do spłaty, czy też wkład własny, w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli mamy problem z odpowiednią zdolnością kredytowa można skorzystać z pomocy współkredytobiorcy. Zobacz jakie masz jeszcze możliwości poprawy zdolności kredytowej.