Czy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego można w jakikolwiek sposób przygotować się do negocjacji z bankiem? Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu należy dokładnie przeanalizować ofertę dostępną na rynku. Warto również sprawdzić swoje możliwości finansowe. Dzięki temu, będzie znacznie łatwiej negocjować warunki udzielenia kredytu. Na co więc zwrócić uwagę?
Kredyt hipoteczny, to produkt finansowy na bardzo wysokie kwoty, spłacanych bardzo długo, nawet 30 lat. Dlatego bank musi dokładnie sprawdzić możliwości finansowe. Jednak wybierając odpowiednią ofertę dostępną na rynku, łatwiej nam będzie spłacić zobowiązanie.
Kredyt hipoteczny – porównanie ofert na rynku
Starając się o przyznanie kredytu hipotecznego dobrze jest zgłosić się przynajmniej do dwóch lub trzech banków. Aby z gąszczu ofert wybrać rzeczywiście najlepsze, dobrze jest też skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych oraz usług niezależnego doradcy kredytowego. To on, znajdujące nasze finanse określi wstępną zdolność kredytową i wybierze takie oferty banków, które będą najbardziej realne lub korzystne. W przypadku średniej sytuacji finansowej, zaciągnięcie kredytu hipotecznego może być realne na przykład w banku, który z reguły ma droższe kredyty ( na przykład ze względu na wyższą marżę). Po wstępnym porównaniu ofert kredytów, warto wybrać się do dwóch lub trzech banków i tam złożyć swoje dokumenty.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego
Oferty banków z pewnością będą się różnić, co jest związane między innymi z proponowanym oprocentowanie kredytu hipotecznego przez dany bank. Na ten parametr składa się zaś wspominana już wcześniej marża, oraz WIBOR, który nie jest ustalany przez bank. Co zatem podlega negocjacjom z bankiem? Marża. Może być ona odrobinę niższa lub wyższa – konkretne propozycje są tak naprawdę przekazywane przez pracownika banku, jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Jeżeli klienci podczas rozmowy z konsultantem stwierdzą, że w innym banku otrzymali bardziej korzystną propozycję, jest szansa na to, że zaproponuje on niższą marżę. Zobacz również jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego jest korzystniejsze – stałe czy zmienne?