Wakacje kredytowe to chwilowa przerwa w spłacie zadłużenia. To, ile będzie ona trwać, zależy od warunków znajdujących się w umowie. Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak zazwyczaj okres zawieszenia może trwać maksymalnie sześć miesięcy. Jest to sporym odciążeniem dla kredytobiorców, którzy mają problem z utrzymaniem płynności finansowej. Jednocześnie warto jest podkreślić, że omawiane zjawisko ma najczęściej charakter jednorazowy, niezależnie od okresu kredytowania.
Wakacje kredytowe czyli odroczenie spłaty
Wakacje kredytowe umożliwiają odroczenie spłaty jednej lub kilku rat. Zwykle nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, ponieważ banki nie narzucają prowizji. W niektórych przypadkach przerwa w spłacie zobowiązania może mieć miejsce raz w roku – nierzadko jest to udogodnienie dla stałych klientów. Pierwszym krokiem jest więc przeanalizowanie warunków umowy kredytowej. Odpowiednie zapisy dobrze jest sprawdzić jeszcze przed jaj podpisaniem. Faktem jest, że wakacje kredytowe są coraz powszechniejsze. Banki próbują w ten sposób zachęcić potencjalnych kredytobiorców do nawiązania długoterminowej współpracy.
Warto również sprawdzić, czym jest karencja w spłacie kredytu.
Złożenie wniosku
Wakacje kredytowe mogą zostać wykorzystane dopiero po złożeniu właściwego wniosku. Można znaleźć go np. na oficjalnej stronie wybranej instytucji finansowej. Trzeba jednak podkreślić, że nie zawsze odroczenie spłaty jest możliwe. Nie mogą z niej skorzystać osoby, które w przeszłości miały problem z systematycznością. Wakacje kredytowe są dedykowane przede wszystkim tym, którzy posiadają pozytywną historię kredytową. Dłużnicy lub ci, którzy spłacają raty po terminie powinni liczyć się z odpowiedzą odmowną. Warto dodać, że opisywany wniosek powinien zostać złożony z odpowiednim wyprzedzeniem. Najczęściej na jego rozpatrzenie bank ma kilkanaście dni roboczych. Wszelkie formalności mogą być załatwione drogą elektroniczną. Oczywiście istnieje również możliwość osobistej wizyty w placówce.