Współcześnie wielu ludzi podejmuje decyzje o zaciąganiu różnych kredytów. W zależności od oferty banku i potrzeb klienta, pieniądze z kredytu można przeznaczyć na budowę domu, kupno mieszkania, samochodu oraz na inne cele wybrane przez klienta. Niezależnie od rodzaju wybranego kredytu, klienci muszą spełniać różne wymagania instytucji bankowej. Jednym z podstawowych wymogów jest dobra historia kredytowa.
Historia spłaty zobowiązań to zestaw informacji, które znajdują się w bazie BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Są one związane z dotychczasowymi kredytami, pożyczkami i innymi podobnymi zobowiązaniami klienta. Na podstawie tej bazy banki wiedzą czy klient ma jakieś zobowiązania, niespłacone długi oraz dowiadują się czy jest to rzetelny klient spłacający swoje raty terminowo.
Zobacz jak załatwić szybkie kredyty.
Historia kredytowa – podstawowe informacje
Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje o zobowiązaniach klienta przez 5 lat od momentu spłaty. Kredyty, pożyczki, zakupy ratalne oraz inne zobowiązania firm współpracujących z BIK to najczęstsze informacje umieszczane w tym biurze. Mają do niego dostęp instytucje bankowe. Można śmiało stwierdzić, że historia kredytowa wpływa na zdolność kredytową klienta w oczach banku. Analitycy oceniają na podstawie tej historii czy pożyczanie pieniędzy danej osobie wiąże się z ryzykiem i jakie to ryzyko jest duże.
Rodzaje historii kredytowej
Wspomniana wyżej historia znacznie wpływa na decyzję instytucji bankowej o tym czy kredyt zostanie przyznany klientowi. Istnieją trzy podstawowe typy historii kredytowej:
- historia pozytywna – wszystkie zobowiązania są spłacane na czas,
- historia negatywna – brak spłaty lub znaczne opóźnienia w spłatach,
- brak historii – klient nie korzystał z żadnych produktów finansowych.
Najbardziej pożądana jest oczywiście historia pozytywna. Pozostałe dwa typy nie prezentują się najlepiej w oczach analityków bankowych.
Dbanie o historię kredytową jest bardzo istotne
Regularna spłata zobowiązań i dbanie o historię kredytową jest ważne w perspektywie długofalowej. Na negatywną decyzję banku może wpłynąć nawet małe niespłacone zobowiązanie znajdujące się w BIK. Dobrze jest pomyśleć o jakichś małych produktach i ich terminowej spłacie, aby wyrobić sobie pozytywną historię.