Przymiarki do hipoteki

Przymiarki do hipoteki

Czasami w życiu stajemy przed potrzebą kupna czegoś, co przerasta nasze oszczędności i możliwości finansowe. W takich momentach pomocną (choć nie zawsze) dłoń wyciągają w naszą stronę banki.


Decyzja o wzięciu kredytu powinna być zawsze przemyślana i chociaż kupno małego AGD na raty nie wiąże się z dużym obciążeniem finansowym, to gdy planujemy większe zakupy musimy zawsze skalkulować to, czy nasz domowy budżet to udźwignie. Zazwyczaj tylko raz w życiu stajemy przed decyzją, by wziąć naprawdę duże – wieloletnie zobowiązanie. Jest nim oczywiście kredyt hipoteczny, który ma dać nam dom lub mieszkanie.

Zanim zdecydujemy się złożyć wniosek kredytowy i związać się na nawet 35 lat z jednym bankiem musimy pamiętać, że choć w dzisiejszych czasach rata, jaką nam wyliczyli pozwoli nam wiązać koniec z końcem, to zazwyczaj jest ona zmienna w czasie. Sprawić to może że dzisiejsza rata za kilka lat może być o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent wyższa.

Od tego, czy uda nam się dostać pozytywną decyzję kredytową zależy wiele czynników. Jednym z kluczowych jest źródło zarobkowania i miesięczne wynagrodzenie netto członków rodziny. Obecnie banki pozwalają wziąć kredyt także parom, które jeszcze nie powiedziały sakramentalnego tak – wystarczy złożyć stosowne oświadczenie, że będzie się stanowić wspólne gospodarstwo domowe. Najprościej o zdolność kredytową zapytać w banku, jednak wstępnie maksymalną ratę kredytu można oszacować bardzo prosto. Wystarczy wziąć sumę wszystkich wynagrodzeń netto członków rodziny i podzielić przez ilość osób w rodzinie (w tym dzieci). Otrzymaną kwotę dzielimy na pół i jest duże prawdopodobieństwo, że w wielu bankach wartość ta będzie oscylować w tych granicach.