Spłata kredytu hipotecznego – jakie raty

Spłata kredytu hipotecznego – jakie raty

Własne mieszkanie za środki zgromadzone w ramach oszczędności to dzisiaj rzadki luksus. Z pomocą wychodzą nam banki oraz możliwość jaka daje nam kredyt hipoteczny. Badając rynek kredytowy oraz przystępując do podpisania umowy z bankiem należy zastanowić się na sposobem rozłożenia spłaty kredytu, to znaczy czy w naszym przypadku korzystniejsza będzie rata stała czy rata malejąca.


Czym różnią się od siebie rata równa i malejąca, oraz, która z nich będzie korzystniejsza? Będąc na początku spłaty kredytu hipotecznego przeważnie jesteśmy również na początku urządzania nowego mieszkania, które kupiliśmy. W tym przypadku decydując się na ratę malejącą mierzymy się ze spłatą najwyższej raty w momencie kiedy to pieniądze są nam najbardziej potrzebne a duża rata dodatkowo obciąża nasz budżet. Jeśli zdecydujemy się na ratę stałą możemy liczyć się z tym, iż w mirę upływu czasu, oraz biorąc pod uwagę inflację rata stała za kilka lat mimo, iż pozostanie w wysokości takiej samej jak na początku kredytowania, będzie znacznie mniej dla nas odczuwalna niż kilka lat wcześniej. Jest jednak jedno ale w opcji spłacania raty stałej, odsetki od kredytu wyliczane są od wyższych kwot, w skutek czego zliczając sumę wszystkich odsetek dowiadujemy się, że jej kwota jest wyższa. W związku z powyższym spłacanie kredytu tylko i wyłącznie według harmonogramu (nie nadpłacanie go celem szybszej spłaty) bardziej opłaca się w wariancie raty malejącej. A więc jakie raty wybrać by spłacić kredyt hipoteczny? Sprawdź podsumowanie:

Rata stała kiedy chcesz:
– zwiększyć swoją zdolność kredytową – chcesz szybciej spłacić kredyt (nadpłacić go)

Rata malejąca kiedy chcesz:

– celem trzymania wydatków w ryzach chcesz iść stałym harmonogramem spłaty kredytu

Rozważmy zatem co będzie dla nas korzystniejsze, jaki mamy sposób podejścia do wydawania pieniędzy, podejmowania zobowiązań finansowych i czy będziemy konsekwentni w spłacie kredytu. Musimy rozważyć również czy będziemy w stanie chociaż nieco nadpłacić kredyt, bo wówczas wielkości raty kredytowej na samym początku kredytowania ma ogromne znaczenie.