Kredyt budowlany – czy jest opłacalny

Kredyt budowlany – czy jest opłacalny

Kiedy chcemy wybudować swój własny dom, sporym problemem mogą okazać się finanse. Niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na to, żeby rozpocząć budowę za gotówkę. Przez to budowa się wydłuża, a my zaczynamy się denerwować. Na szczęście są inne metody na finansowanie budowy domu, niż zrobienie tego z własnych oszczędności. Jedną z nich jest kredyt budowlany.

Kredyt budowlany a gotówkowy

Kredyt budowlany to dobra opcja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na budowę domu za gotówkę. Biorąc taki kredyt musimy się jednak liczyć z tym, że będziemy musieli potem spłacać go przez długie lata. Niektórzy ludzie boją się takich zobowiązań, bo z łatwością można przez nie wpaść w kłopoty finansowe. Dlatego właśnie, tak istotny jest właściwy wybór kredytu. Możemy zdecydować się na kredyt gotówkowy, ale ten zazwyczaj będzie wyżej oprocentowany. Dlatego też, znacznie lepszą ofertą jest kredyt budowlany zabezpieczony hipoteką, czyli tzw. kredyt hipoteczny. W przypadku tego pierwszego nikt nie zapyta nas na to, na co chcemy wydać otrzymane pieniądze. Będziemy mogli przeznaczyć je na co tylko chcemy i nie będziemy musieli pokazywać nikomu paragonów.

Kredyt budowlany zalety

Jeśli chodzi o kredyt budowlany, jest to kredyt celowy przeznaczony na budowę nieruchomości. Będziesz wiec musiał dostarczyć do banku pełna dokumentację finansową – rachunki i faktury, za poniesione na budowę wydatki. Nie mniej jednak, jeśli naszym celem faktycznie jest budowa domu, nie powinniśmy obawiać się tego rodzaju finansowania. Kredyt budowlany będzie wtedy dla nas znacznie bardziej opłacalny, niż ten gotówkowy. Spłata kredytu hipotecznego jest rozłożona na wiele lat, dzięki czemu, można płacić w miarę niską ratę miesięczną.  Niezależnie od tego na jaki sposób finansowania się zdecydujemy, musimy to wszystko dokładnie przemyśleć. Oczywiście zanim bank przyzna nam pieniądze, musimy wykazać, ze posiadamy odpowiednią zdolność kredytową i wystarczający wkład własny.