Kalkulator zdolności kredytowej – jak skorzystać?

Kalkulator zdolności kredytowej – jak skorzystać?

Jeśli chcemy by bank udzielił nam kredytu hipotecznego, musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Wbrew pozorom analiza zdolności kredytowej nie jest łatwa i zależy od różnych czynników. Dlatego by bank mógł ją sprawdzić musi posiadać wiele danych dotyczących naszej sytuacji finansowej i rodzinnej. Często brak zdolności kredytowej jest przyczyną odrzucenia naszego wniosku kredytowego. Dlatego tez warto dokładnie sprawdzić swoje możliwości finansowe. W tym celu wykorzystaj kalkulator zdolności kredytowej.

Gdzie znajdziemy kalkulator zdolności kredytowej

Kalkulatory zdolności kredytowej są dostępne na finansowych i bankowych stronach internetowych. Większość z nich jest podobna do siebie. Jednak kiedy przejrzymy kilka stron, na których będzie dostępne taki kalkulator, zauważymy, że na jednych stronach jest więcej parametrów, jakie trzeba ująć w wyliczeniach, w na innych mniej. Zawsze lepiej wybierać te bardziej szczegółowe, gdyż wówczas otrzymujemy bardziej precyzyjne wyniki.

Sprawdź również w artykule Zdolność kredytowa – czy stać Cię na kredyt.

Kalkulator zdolności kredytowej – jak wyliczyć zdolność kredytową?

Wyliczenie zdolności kredytowej jest bardzo proste, gdy ma nam pomóc kalkulator zdolności kredytowej. Uzupełniamy tylko odpowiednie pola, wybierając odpowiednią wartość z możliwych do wyboru opcji. Do uzupełnienia są takie pola, jak:

  • okres spłaty kredytu,
  • wysokość kwoty, jaką chcemy pożyczyć,
  • uzyskiwane miesięczne dochody,
  • liczba osób w gospodarstwie,
  • opłaty (w tym także to, czy spłacamy już jakieś raty),
  • preferowane oprocentowanie kredytu,
  • rodzaj rat kredytowych, w jakich będziemy chcieli spłacać zaciągnięty kredyt.

Po uzupełnieniu wszystkich pól wybieramy przycisk typu „Oblicz zdolność kredytową” i po chwili otrzymujemy odpowiedź.

Od czego zależy nasza zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest zależna od różnych czynników, które trzeba podać przy jej obliczaniu. Poza danymi podawanymi w kalkulatorze musimy pamiętać, o takich danych jak np: całkowity koszt kredytu, który mamy do spłaty, czy też wkład własny, w przypadku kredytu hipotecznego.  Jeśli mamy problem z odpowiednią zdolnością kredytowa można skorzystać z pomocy współkredytobiorcy. Zobacz jakie masz jeszcze możliwości poprawy zdolności kredytowej.