Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Decydując się na kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z kilkoma ważnymi kwestiami, bez których jego wzięcie będzie po prostu niemożliwe.


Pierwszą rzeczą, która jest nieunikniona przy składaniu wniosków o kredyt hipoteczny jest zdolność kredytowa. Po złożeniu odpowiedniego wniosku i odpowiednich dokumentów, takich jak np. zaświadczenie o zarobkach z pracy czy wyciąg z kąta, bank rozpatrujący sprawdza naszą zdolność kredytową i decyduje, czy jesteśmy dla niego osobą wypłacalną i czy na przestrzeni całego okresu kredytowania będziemy w stanie spłacać raty.

Kolejną ważną kwestią są raty kredytowe. Przed złożeniem wniosku o kredyt bank przedstawia nam symulację spłaty kredytu, w której rozpisane są raty, jakie będziemy płacić. Uzależnione są one przede wszystkim od wysokości zaciągniętego kredytu, ale również od okresu, na jaki kredyt miałby zostać zaciągnięty. Wcześniej jednak sami możemy zrobić sobie taką symulację wykorzystując internetowy kalkulator kredytu hipotecznego, gdzie po przedstawieniu najważniejszych danych, takich jak wysokość kredytu, wysokość oprocentowania, wysokość prowizji oraz okres kredytowania. Po uzupełnieniu tych informacji system wyliczy nam wysokość rat w zależności również od tego, czy będą to raty równe czy raty malejące.

Dodatkowo musimy zdecydować się na taki kredyt i na taką wysokość rat, które będziemy w stanie spłacić. Niektóre banki oferują również tzw. wakacje kredytowe, gdzie w przypadku zdarzeń losowych takich jak np. utrata pracy możemy wstrzymać spłatę kredytu np. na rok.

Jeśli tego nie zrobimy i nie będziemy spłacać rat terminowo bądź w ogóle nie będziemy ich spłacać, bank będzie mógł naliczać nam odsetki bądź będzie mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne w celu odzyskania pożyczonych pieniędzy. Czasem wiąże się to z utratą zakupionego mieszania, na które został zaciągnięty dany kredyt.

W związku z tym, należy dokładnie rozważyć każdą decyzję związaną z wzięciem kredytu hipotecznego, ponieważ jest to decyzja na wiele lat.