Jakie raty wybrać, przy spłacie kredytu

Jakie raty wybrać, przy spłacie kredytu

Zaciągając kredyt mamy zawsze świadomość, że wiąże się to ze spłacaniem rat. Do wyboru mamy dwa rodzaje rat, mianowicie: raty równe oraz raty malejące.


W przypadku wybrania opcji spłaty kredytu ratami równymi, schemat spłaty długu wygląda tak, że wszystkie raty kapitałowo-odsetkowe są równej wysokości. Spłata taka charakteryzuje się tym, że na początku spłaty kredytu większą część raty stanowią odsetki, zaś właściwa kwota kredytu jest spłacana w niewielkim stopniu. Sytuacja znacznie zmienia się pod koniec okresu spłaty kredytu, ponieważ wówczas odsetki stanowią minimalny procent rat, zaś pozostała jej część wpłacana jest na poczet naszego długu.

Taka opcja jest fajna dla osób, które na początku spłaty kredytu nie mogą pozwolić sobie na wysoką ratę kredytu. Dodatkowo przez cały okres kredytu, niezależnie, czy zaciągany jest na 5 czy 30 lat mamy stabilność finansową, ponieważ raty są w tej samej wysokości.

Jeżeli jednak ktoś jest w stanie zapłacić już od początku wyższą ratę, może zdecydować się na raty malejące. Polegają one na tym, że wraz z upływem okresu spłaty kredytu raty kapitałowo-odsetkowe są coraz mniejsze. Wówczas na początku okresu spłaty kredyty raty są dość wysokie, ale pod koniec okres spłaty raty te są bardzo małe.
Najpopularniejszym schematem rat malejących jest schemat spłat w równych ratach kapitałowych, co oznacza, że od początku spłaty kredytu taka sama kwota wpłacana jest na poczet zadłużenia. Podstawą do naliczania odsetek jest kwota zadłużenia, jakie pozostało nam jeszcze do spłaty. A skoro zadłużenie to ulega pomniejszeniu, to odsetki również są coraz mniejsze.

Wydaje mi się, że więcej osób decyduje się na raty równe, chociaż moim zdaniem, lepsze są raty malejące, gdyż wraz z upływem spłaty kredytu raty są coraz mniejsze i wówczas mamy poczucie, że coraz mniej pozostało nam do spłaty.