Dlaczego oprocentowanie kredytu hipotecznego jest najniższe?

Dlaczego oprocentowanie kredytu hipotecznego jest najniższe?

Każdy, kto choć raz zaciągał kredyt wie, że jest to dość kosztowny produkt finansowy. Nic więc dziwnego, że większość osób z trudem decyduje się na kredyt hipoteczny i to głównie z powodu kosztów. Jednak w praktyce oprocentowanie kredytu hipotecznego jest – w porównaniu do innych produktów finansowych – najniższe na rynku. Dlaczego tak jest?

Po pierwsze – terminowość spłat

Choć Polacy są narodem zadłużonym po uszy, nie można im odmówić konsekwencji w spłacie kredytów hipotecznych. Terminowa realizacja wpłat jest naszą mocną stroną, zwłaszcza jeśli chodzi o hipotekę. Nic więc dziwnego, że banki czują się dosyć pewnie, oferując na lokalnym rynku taką formę produktu finansowego. Pewność ta przedkłada się na relatywnie niskie oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Dzięki kalkulatorowi kredytu hipotecznego możesz sprawdzić jak oprocentowanie wpływa na wysokość spłacanej raty.

Po drugie – duże sumy pieniędzy

Kredyty hipoteczne są z reguły udzielane na znacznie większe sumy, niż ich gotówkowe odpowiedniki. W przypadku hipoteki nikogo nie dziwi suma na poziomie 300 – 400 tysięcy złotych. Jeśli oprocentowanie kredytu hipotecznego byłoby w tym przypadku tak duże jak w kredycie gotówkowym, prawdopodobnie liczba składanych wniosków kredytowych spadłaby do wartości bliskiej zeru. Niższe koszty zobowiązania przedkładają się na wzrost zainteresowania tego typu ofertami.

Zanim jednak weźmiesz kredyt hipoteczny sprawdź jak wybrać najlepszą ofertę kredytu.

Po trzecie – zabezpieczenie i wkład własny

Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest stosunkowo nieduże ze względu na zabezpieczenie nieruchomością i posiadanie wkładu własnego. Te dwa czynniki sprawiają, że inwestor w oczach banku wygląda znacznie korzystniej, co oczywiście przedkłada się na spadek wysokości oprocentowania. Niemniej wartość tego spadku nie ma charakteru stałego i jest uzależniona przede wszystkim od indywidualnej sytuacji finansowej danego Klienta.

Warto również przeczytać jakie oprocentowanie kredytu wybrać – stałe czy zmienne.

Reasumując, oprocentowanie kredytu hipotecznego jest stosunkowo niskie, gdyż wpływa na nie ogólna specyfika tego produktu finansowego, poziom zwrotu zainwestowanych środków i dodatkowe zabezpieczenia banku.