Co warto wiedzieć na temat kredytów preferencyjnych?

Co warto wiedzieć na temat kredytów preferencyjnych?

Kredyty preferencyjne to kredyty, które są dofinansowywanego przez budżet państwa. Mogą także pochodzić z utworzonych przez Unię Europejską specjalnych funduszy. Warunki ich udzielania są o wiele bardziej korzystne niż w przypadku zwykłych kredytów. Cieszą się popularnością, korzystają na nich bowiem nie tylko banki czy instytucje ich udzielające, ale przede wszystkim kredytobiorcy.


Wśród kredytów preferencyjnych szczególnie popularny jest kredyt mieszkaniowy dla młodych małżeństw. Dzięki temu kredytowi wiele młodych małżeństw miało możliwość kupić swoje własne pierwsze mieszkanie lub dom. Kolejną grupą, która może skorzystać z kredytów są rolnicy. Kredyty przeznaczone dla tej grupy kredytobiorców są dofinansowywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredyty dla rolników mają charakter kredytów inwestycyjnych, dzięki nim mogą oni rozbudować lub zmodernizować swoje gospodarstwo. Ostatnią grupą, która może skorzystać z kredytów preferencyjnych są właściciele małych i średnich firm.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kredytu sprawdź także, jak przygotować się do negocjacji z bakiem oraz jakie raty kredytu wybrać.

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy może zostać przyznany nie tylko małżeństwom, ale także osobom, które samotnie wychowują dzieci. Osoby, które ubiegają się o kredyt mieszkaniowy z dopłatą państwa nie mogą mieć w chwili składania wniosku więcej niż trzydzieści pięć lat. Ograniczona została także powierzchnia mieszkania lub domu, które można kupić za pieniądze z kredytu preferencyjnego. W przypadku mieszkania jego powierzchnia nie może być większa niż siedemdziesiąt pięć metrów kwadratowych (wyjątkiem są rodziny, które wychowują przynajmniej trójkę dzieci, w ich przypadku metraż nie może przekroczyć osiemdziesięciu pięciu metrów). Jeżeli zaś chodzi o metraż domu to nie może on przekroczyć stu metrów kwadratowych lub dla rodzin z trójką dzieci lub więcej stu dziesięciu metrów kwadratowych.