Co to jest karencja w spłacie kredytu?

Co to jest karencja w spłacie kredytu?

Kredyt hipoteczny lub samochodowy opiewający na duże kwoty i długi okres spłaty zawsze wiąże się z ryzykiem. Spadek dochodów, przewlekła choroba może sprawić problemy z regularną spłatą rat. Rozwiązaniem może być karencja w spłacie kredytu.

Jak wyjść z opresji

Nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z naszymi planami. Wystarczy jedno zdarzenie, by zburzyć cały porządek. Zmniejszenie wynagrodzenia, utrata pracy lub długotrwała choroba powodują całkowite zachwianie dochodów. Pojawiają się zaległości z bieżącymi płatnościami oraz terminowym regulowaniem rat kredytowych. Najgorszą strategią jest chowanie głowy w piasek i unikanie podjęcia działań. Płacenie niższych rat bez zgody banku powoduje naliczanie karnych odsetek oraz wysyłanie bardzo drogich monitów. Lepszą opcją jest karencja w spłacie kredytu.

Więcej praktycznych informacji o spłacie kredytu znajdziesz tutaj.

Na czym polega karencja w spłacie kredytu?

Banki zainteresowane są spłatą kredytu, nawet wtedy, gdyby miała trwać nieco dłużej. Dla nich jest to rozwiązanie znacznie tańsze, niż dochodzenie roszczeń przed sądem. Kompromisowym rozwiązaniem dla banku i klienta jest karencja w spłacie kredytu.

Konsument musi złożyć uzasadniony wniosek o karencję w spłacie kredytu. Po jego rozpatrzeniu bank określa okres zawieszenia spłaty kapitału i na nowo przelicza wysokość rat po karencji. W okresie karencji kredytobiorca spłaca tylko wysokość odsetek od kapitału. Nie jest to rozwiązanie tanie, ale zdecydowanie komfortowe. Pozwala na uniknięcie ponagleń ze strony banku i w ostateczności egzekucji komorniczej, która jest bardzo droga. Po uporaniu się z problemami może przystąpić do regularnego spłacania kredytu. W rzeczywistości jego koszt będzie znacznie wyższy niż ten wyliczony początkowo. Jeśli chcesz sprawdzić ile będzie Cię wynosić kredyt hipoteczny, skorzystaj z kalkulatora kredytów hipotecznych.

Okres karencji kredytowej daje czas na uporządkowanie budżetu domowego, znalezienie dodatkowych źródeł dochodów, ograniczenie innych wydatków. Każde z tych rozwiązań będzie dobre i pozwoli odzyskać równowagę finansową.